Virvės traukimo istorija

Albomas 3 2012.04.18 012

 

Virvės traukimas – subtilus sportas, kurio metu dvi komandos varžosi tarpusavyje traukdamos virvę. Pirmieji ženklai apie virvės traukimą aptinkami dar senovės civilizacijų šaltiniuose. Anot jų, virvės traukimo varžybos buvo rengiamos religinių ir ritualinių švenčių metu. Virvės traukimas buvo įtrauktas ir į Olimpines žaidynes nuo 1900m, deja po 1920m rungtis pašalinta iš olimpinių sporto šakų sąrašo. Tačiau liko pasaulio žaidinių sąraše.

Lietuvoje virvės traukimo varžybos ilgą laiką buvo tik pramoga švenčių metu. Varžytuvės būdavo rengiamos mokyklose, miestų , miestelių ar kaimų renginiuose, kurių metu žmonės galėdavo išmėginti jėgas galinėdamiesi ne tik vieni prieš kitus, bet ir prisigalvoję su virve traukti traktorius, ar kovodami su galvijais. Tai būdavo smagios ir kupinos varžybinio azarto pramogos kiekvienam

2002-aisiais smagi pramoga tapo profesionaliu sportu, kai pradėjo kurtis rimti klubai ir komandos specialiai besitreniruojančios, kad pranoktų viena kitą. Tais pačiais metais įkurta ir oficialiai įregistruota ir Lietuvos virvės traukimo federacija (LVTF), pirmasis jos prezidentas Juozas Širvinskas. Dabartinę federcijos valdybą sudaro Mantas Stankevičius, Antanas Gricius, Giedre Maželienė, Domas Urnikis, Marius Astikas.

Pirmasis įkurtas Panevėžio klubas „Ąžuolas“, klubo treneris V. Indreliūnas, o netrukus įregistruotas ir kitas klubas „Kristalas“, atstovaujantis Kuršėnus. Kiek vėliau prisijungė Rokiškio „Žaizdras“ ir Kupiškio jaunimo komanda. Dar po šiek tiek laiko komandų ir virvės mylėtojų gretas papildė Kauno technologijos universiteto studentai. Dar studijų laikais pamilę šį sportą, baigę mokslus, jie įkurė savo sporto klubą „Gekonas“ ir virvės nepaleidžia iki šiol. Taip pat vienas iš pirmųjų klubų prisijungusių prie virvės traukimo Lietuvoje yra Panevėžio rajono sporto klubas „Šėlsmas“. Vienas iš jaunesnių klubų Klaipėdos virvės traukimo klubas „Švyturys“, įkurtas 2013-aisiais buvusio „Gekono“ komandos nario Andriaus Matulio pastangomis. Naujausiai besikuriantys yra Vilniaus, Gargždų ir Ukmergės rajono Siesikių gimnazijos klubai.

Kiekvienais metais Lietuvoje skirtingusoe miestuose organizuojami Lietuvos lauko traukimų čempionatai, ir uždarų patalpų čempionatai. Taip pat kai kurie klubai turi įsteigę ir savo klubų taurės varžybas. Lietuvos komandos drąsiai stoja ir rungiasi ir su pasaulinio lygio komandomis dalyvaudamos Europos ir pasaulio čempionatuose. Lietuvos čempionatų metu išrenkamos stirpiausios komandos kurios atstovaują šalį užsienyje.

2005- aisiais, pirmą kartą Lietuvos virvės traukimo istorijoje, į Europos čempionatą išvyko Kuršėnų „Kristalo“ komanda. Varžybos vyko Italijoje, Cento mieste. Tai buvo puikus debiutas ir didelis žingsnis į priekį Lietuvos virvės traukimui. Delegaciją tuo metu sudarė 50 žmonių, tarp kurių buvo sportinkai, treneriai ir asistentai. Dalyvauta beveik visose svorio kategorijose ir taip pat tuo pat metu vykstančiame jaunimo čempionate iki 23-ejų metų. Iš kart po metų Olandijoje vyko pasaulio čempionatas, kuriame vėl Lietuvos vardą gynė „Kristalo“ traukikai.

Dabar Lietuvos virvės traukimo istorija rašoma kiekvieną dieną: komandos kuria naujas idėjas ir jas įgyvendina, populiarina šią sporto šaką ir jos dėka Lietuvos vardą užsienyje. Nuolat prisijungiantys nauji klubai džiugina virvės traukimo Lietuvoje pradininkus, gretos plečiasi ir virvės traukikų ir entuziastų vis daugėja.

 

 

Autorė: Dovilė Zujavaitė